Zaniemyskie Bitwy Morskie 2020, kto tym razem wystąpi na scenie w Zaniemyślu?

Nigdy nie wiemy ile będzie przybędzie fanów

Zaniemyskie Bitwy Morskie impreza cykliczna, co roku przyciąga raz więcej, raz mniej. Szczerze to trudno nawet zweryfikować, z jakiego powodu na jednych artystów przyjeżdża masa ludzi, na drugich jest o wiele mniejsze zainteresowanie.

XLI Zaniemyskie Bitwy Morskie 2019

W tym roku wydawało się, że pogoda dopisała i będzie sporo osób, a  jednak przy zaniemyskim amfiteatrze pojawiło się  o wiele mniej fanów niż poprzednio.

Jakie czynniki decydują o powodzeniu Zaniemyskich Bitew Morskich ?

Co zatem decyduje o sukcesie imprezy Zaniemyskich Bitew Morskich ? Czy chodzi o pogodę, czy o inne imprezy, które w tym samym czasie się odbywają w okolicy, czy jednak największym elementem jest magnes w postaci nazwisk  lub nazw zespołów artystycznych ?

Dobrze dobrani artyści do klucz do sukcesu

Wydaje się, że ostatni czynnik decyduje o sukcesie imprezy. Dlatego najważniejsza jest decyzja z kim, Gmina Zaniemyśl podpisuje kontrakty na przyjazd i zaprezentowanie się na zaniemyskiej scenie. Jak to mawiają oszczędności oszczędnościami, ale czasami mogą wyjść nie na zdrowie. Warto przy tym weryfikować artystów, właśnie pod względem „zrywów” polskich fanów. Może się bowiem okazać, że zespół disco-polo przyciągnie rzeszę widzów, a w rzeczywistości będzie odwrotnie.

Maryla Rodowicz czy Zenek Martyniuk?

I mamy wszyscy świadomość, że nie stać nas finansowo na Marylę Rodowicz, ale trzeba kalkulować wszystkie elementy biznesowej układanki. Dlatego,że to nie tylko biznes dla gminy, ale również dla jej mieszkańców i okolicznych przedsiębiorców. Smutno się robi, gdy widzimy jak dużo pracy przygotowawczej oraz energii przeznaczają mieszkańcy na ten jeden dzień w roku, aby zarobić trochę grosza, a po fakcie okazuje się że wcale nie wyszło im to do przodu, a wręcz przeciwnie.

A może wy macie propozycje, jakie zespoły powinny być zaproszone na Zaniemyskie Bitwy Morskie?

Pogoda zawsze może spłatać figle. W końcu taki mamy klimat. Imprezy w tym samym czasie to już polityka na którą często nie mamy wpływu.

Ale jest jeszcze jeden czynnik na który możemy mieć wpływ w NASZEJ GMINIE !

Jest jeszcze czwarty czynnik rozwoju imprezy

Elementem i czynnikiem czwartym, którego nie wymieniliśmy jest wprowadzanie nowych, kreatywnych pomysłów, które mogą przyciągnąć ludzi, którzy dotychczas nie byli zainteresowani imprezą.

Co roku coraz więcej w okresie wakacyjnym jest tak zwanych imprez osiedlowych, na których jest dużo znanych zespołów. Imprezy te odbywają się w ościennych miastach, a w Poznaniu praktycznie można zobaczyć je  w każdej dzielnicy. Co ważne imprezy te są zazwyczaj darmowe.

Kontrowersyjna opłata za wejście

Od wielu lat w przypadku Zaniemyśla trwa dyskusja, na temat sensu pobierania opłat. Obecne władze mają dosyć konserwatywny punkt widzenia w tym zakresie. Do tego stopnia, że nawet w niektórych latach oczekiwano zapłaty ze strony młodzieży występującej na scenie. Dochodziło również do sytuacji, w której odbierano wejściówki zaraz po ich występie.

Co zmieniło się w Zaniemyskich Bitwach Morskich na przestrzeni ostatnich lat?

Modele biznesowe to tylko element całej układanki. Może warto zastanowić się, czy model biznesowy jaki jest u nas nie powinien być zmieniany. Może warto zastanowić się również nad imprezami towarzyszącymi, które można dodawać i weryfikować ich zainteresowanie w trakcie imprezy, na przykład: zawody sportowe na jeziorze, biegi, rajdy rowerowe. Od lat niestety Impreza przebiega dokładnie na tych samych obrotach. Niezależnie czy to będą BITWY MORSKIE ZANIEMYŚL 2018 czy BITWY MORSKIE ZANIEMYŚL 2014 to mamy dokładnie ten sam schemat i praktycznie terminarz, to kalka poprzedniego lata. Taka forma i marazm dla wielu, szczególnie w wieku młodzieżowym może wydawać się znudzeniem i po prostu „siarą”. Dodatkowo dochodzi jeszcze wspomniana opłata 🙂

Mamy 11 miesięcy, może warto pomyśleć już dziś co zmienić, może konsultacje społeczne?

Podsumowując  – do kolejnych bitew morskich zostało jeszcze prawie 11 miesięcy. Jest czas, jest dużo pomysłów warto przynajmniej ich wysłuchać.

Może zorganizować z mieszkańcami spotkania, warsztaty i zrobić imprezę, której nie powstydziłby się Poznań, Warszawa czy inna metropolia. No chyba, że w założeniu jest, że impreza ma tylko zebrać pieniążki od sponsorów, mieszkańców i pokryć koszty. Tylko wcześniej czy później takie rozumowanie spowoduje, że ZBM przestaną istnieć.

4 Komentarze

  • Imprezy towarzyszace? Sama organizowalam dwa biegi charytatywne na trasie kilkunastu km wokol jeziora. Zainteresowanie gminy-zerowe. Blagam…Zaniemysl od wielu lat juz umiera i jest posmiewiskiem. Zero promocji, marazm…Tu nawet Maryla juz nie pomoze. Lata zaniedban zrobily swoje. Poki nie zmieni sie mentalnosc wladz, dopoki nie zachce sie im wreszcie chciec nie ma szans na zmiany.
    Pozdrawiam

  • Zróbcie moze cos co ma wspolnego z morzem czy chocby z jeziorem. Od 35 lat bitwy wygladaja tak samo. Proponowałbym zrobic chocby jakis festiwal szanty, swieto ryby itp. Maryla i inne Zenki to nuda i jest we wszystkich gminach dookola. Albo zmiencie nazwe na Disco polo w Zaniemyslu:(

  • Płaty wstęp że co…. Wszystkie imprezy organizowane przez gminy miasta itp są za free, ale na wsi Zaniemyśl trzeba dojechać, średni koszt ok 20zł parking 20zł wstęp mama i tata 40zł, oby dziecko małe lub dzieci bo już się robi prawie 100zł do tego lody, grill, dmuchańce, itp 200zł jak nic, za Maryniuka na wsi przy ogniach sztucznych na 10min trochę słabe. Może lepiej jedna gwiazda ale dobra, i fajne ognie z jakąś bitwą morską ? albo bitwa ale muzyczna festiwal młodych talentów piątek sobota niedziela może trzeba zmienić wizję po 30latach

  • Do Przemo, bez obrazy ale chyba nie wiesz od czego wywodzi się tradycja bitew morskich, szanty, świeże ryby? To nie Mazury ani Pomorze ale popieram idee powrót do tradycji do tego od czego wywodzi się ta impreza to akurat dobry pomysł (zajrzyjmy jednak do historii) dawniej na bitwach były dwie gwiazdy, kabaret, i bardzo ciekawe inscenizacje historyczne i może do tego też fajnie byłoby powrócić… Dla kazedogo było coś ciekawego..

Dodaj komentarz